تبلیغات
اخبار روز دنیا - تاکید رهبری بر اجتناب دولت از موازی کاری از جمله در سیاست خارجی سند چشم انداز شعار نیست، در همه شرایط باید مورد توجه کامل باشد

تاکید رهبری بر اجتناب دولت از موازی کاری از جمله در سیاست خارجی سند چشم انداز شعار نیست، در همه شرایط باید مورد توجه کامل باشد

نویسنده :م ح
تاریخ:دوشنبه 8 شهریور 1389-10:39 ب.ظ

فرارو - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر 
دو شنبه در دیدار رئیس جمهور و هیأت دولت، تسهیل زندگی مردم و توجه به سند چشم انداز در جهت گیری های دولت را خواستار شدند. 
به گزارش فرارو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار كه به مناسبت هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر صورت گرفت این دو شهید گرانقدر را مظهر كار و تلاش مومنانه و پایبندی بی اغماض به اصول و ارزشها دانستند و خاطر نشان كردند: «ماندگار شدن یاد این چهره های نورانی، نشانه تشكر خداوند از بندگان مخلصی است كه با همه وجود برای اسلام كار و تلاش می كنند و ارزشهای اسلامی – انقلابی را در كارهای خود متبلور می سازند». 

ایشان با اشاره به فتنه طراحی شده سال 88، افزودند: «این فتنه، ضربه سختی به روند كار و پیشرفت كشور وارد كرد و به دشمن روحیه داد اما ملت و دولت با اعتماد و ایمان و ایستادگی، كارها را پیش بردند و به لطف خداوند، توفیقات خوبی نصیب دولت شد كه این مسئله نیز، نمودی از پایبندی به جهت گیریهای شهیدان رجایی و باهنر به شمار می رود.»

حضرت آیت الله خامنه ای، احساس افتخار و سربلندی از پایبندی به شعارهای انقلاب را رمز توفیقات دولت خواندند و به رئیس جمهور و هیأت دولت خاطرنشان كردند: «مردم نیز به خاطر شعارهایی مانند عدالت طلبی، پایبندی به دین و استكبار ستیزی به شما اقبال كرده اند و تلاش كنید كه این جهت گیری ها را با شدت و جدیت حفظ كنید». 

رهبر انقلاب اسلامی در بیان جهت گیری های ضروری در فعالیتهای دولت به «آسان كردن زندگی برای مردم» اشاره كردند و افزودند: «این سرفصل مهمباید مورد توجه كامل قرار داشته باشد تا ابعاد مختلف زندگی مردم، از تسهیل و راحتی و امنیت برخوردار باشد». 

ایشان سند چشم انداز را یكی دیگر از جهت گیری های لازم دولت دانستند و افزودند: سند چشم انداز ، شعار نیست بلکه نقشه ی راه 20 ساله كشور است كه با دقت و با توجه به واقعیات تنظیم شده و باید در همه شرایط مورد توجه كامل باشد. 

رهبر انقلاب با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز اجرای این سند راهبردی افزودند: باید مسیری را كه در این مدت پیموده شده مورد بررسی جدی قرار دهیم و به گونه ای عمل كنیم كه متناسب با دوره های مختلف زمانی، اهداف سند چشم انداز محقق شود. 

ایشان خاطرنشان كردند: اگر بی توجه به این سند بسیار مهم، ده سال جلو برویم طبعاً در مدت باقی مانده امكان تحقق اهداف چشم انداز، دیگر وجود نخواهد داشت بنابراین باید دولت افرادی را مأمور كند كه عاقلانه با تدبیر و تدبر، به این سؤال اساسی پاسخ دهند كه آیا پیشرفت در سند چشم انداز متناسب با زمان طی شده بوده است یا نه؟ 

حضرت آیت الله خامنه ای توجه به شعار دهه چهارم انقلاب اسلامی یعنی پیشرفت و عدالت را از دیگر جهت گیری های ضروری دولت خواندند و افزودند:« در 2 سالی كه از آغاز دهه چهارم می گذرد كارهای خوبی در جهت پیشرفت انجام شده است اما برای قضاوت درباره «تحقق عدالت» باید معیارها و شاخص های روشنی را تدوین كرد تا سنجش تحقق شعار عدالت در بخشهای مختلف اقتصادی – اجتماعی – آموزشی – فرهنگی و دیگر عرصه ها با توجه به شاخصها امكان پذیر شود». 

رهبر انقلاب اسلامی برنامه های 5 ساله را نیز از جهت گیری های مهم كشور دانستند و با اشاره به بررسی برنامه پنج ساله پنجم در مجلس، ابراز امیدواری كردند با همكاری واقعی و انعطاف پذیر قوای مقننه و مجریه، این برنامه به خوبی و با انسجام لازم تدوین و تصویب شود. 

ایشان پرهیز مجلس از تغییرات اساسی در برنامه پنج ساله ارائه شده دولت و خودداری مجلس از نگاه منطقه ای و بخشی به این برنامه را ضروری دانستند و افزودند: دولت نیز نباید برنامه ای را كه تهیه كرده «غیرقابل نقد و تغییر» بداند. 

حضرت آیت الله خامنه ای ، همچنین فرمودند که علاوه بر هدفمند كردن یارانه ها، بخشهای دیگر این طرح درباره نظام بانكی – پول ملی و دیگر بخشها نیز باید به طور جدی پیگیری و اجرا شود. 

رهبر انقلاب اسلامی توجه به شاخص های كلان را در مباحث اقتصادی مهم برشمردند و بر تلاش بیشتر برای تحقق نرخ رشد تولید پیش بینی شده در سند چشم انداز و نیز افزایش سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی تأكید كردند. 
ایشانهتمام ویژه و مستمر دولت را به مسئله اشتغال خواستار شدند و ارتقای بهره وری را در رشد اقتصادی كشور مهم دانستند
رهبر انقلاب اسلامی تأمل و بررسی فعالیتهای انجام شده برای اجرای سیاستهای اصل 44 را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: « روح اصل 44، "ورود سرمایه گذاری و مدیریت مردم و بخش خصوصی به عرصه اقتصادی" است و دولت باید ضمن توجه كامل به فلسفه وجودی این اصل، سیاست گذاری و نظارت و هدایت را همچنان در اختیار داشته باشد. 

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ناتوانی بخش خصوصی از سرمایه گذاری بزرگ در برخی بخشها، خاطرنشان كردند: «سیاستها و اقدامات دولت باید به گونه ای باشد كه بخش خصوصی قادر شود زیر بار سرمایه گذاریهای بزرگ نیز برود». 

ایشان اجرای صحیح و كامل اصل 44 را، كاری میان مدت و بلند مدت خواندند و افزودند که اگر این كار انجام شود، گشایشی واقعی در اقتصاد كشور حاصل خواهد شد. 

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان نكاتی را در باب مدیریت دولت بیان كردند. 

ایشان در همین زمینه با اشاره به جایگاه بسیار مهم هیأت وزیران در تعیین تكالیف قانونی مردم و مسئولان افزودند: «همه وزیران در تصمیم های دولت مؤثر و شریك اند بنابراین باید با برخورد فعال، پخته و كارشناسی شده در مباحث شركت كنند تا مصوبات به طور صحیح، پرورش یابد و تصحیح و تكمیل شود». 

رهبر انقلاب اسلامی، كمك به هم افزایی دستگاهها را از دیگر مسائل مدیریتی هیأت وزیران دانستند و با انتقاد از اقدام بعضی دستگاهها در علنی كردن برخی اصطكاك های طبیعی دولتی در افكار عمومی تأكید كردند که این گونه مسائل باید در جلسات هیأت وزیران حل و فصل شود و یا به حداقل برسد. 

ایشان پرهیز از كارهای موازی در عرصه های مختلف از جمله سیاست خارجی و نیز اعتماد به وزیران در چارچوب اختیارات و وظایفشان را از دیگر نكات مدیریتی هیأت دولت دانستند. 

رهبر انقلاب اسلامی با توصیه به هیأت وزیران برای انتقاد پذیری بیشتر خاطرنشان كردند: «البته در بسیاری از مسائل حق با دولت است اما اعضای دولت باید در همه احوال انتقادپذیری و سعه صدر را در خود نهادینه كنند». 

ایشان با ابراز خرسندی از توجه ویژه دولت به مسائل فرهنگی و افزایش بودجه این بخش،حساسیت درباره چگونگی جذب بودجه فرهنگیرا ضروری برشمردند و افزودند: «در تخصیص بودجه به كارهای فرهنگی، باید با توجه به اهداف و واقعیات، اولویتها را تعیین كرد و سپس به استحكام محتوایی و هنری كار، توجه كامل داشت چرا كه كارهای ویترینی و تشریفاتی در مسائل فرهنگی نه تنها فایده ندارد بلكه ضررهای مشخصی به همراه می آورد». 

ایشان تحرك دیپلماتیك دولت را  قابل تشكر دانستند اما خاطرنشان كردند:« آن چه بیشتر از تحرك و رفت و آمد سیاسی باید مورد توجه قرار داشته باشد روح و جهت گیری و محتوای دیپلماسی است». 

رهبر انقلاب اسلامی، وزارت امور خارجه را مسئول هدایت منسجم و برنامه ریزی شده همه مسائلی دانستند كه به نوعی با سیاست خارجی و روابط با دیگر كشورها مربوط می شود. 

در این دیدار آقای احمدی نژاد رئیس جمهور گزارش مشروحی از تلاشها و خدمات دولت در بخشهای مختلف ارائه كرد. 

رئیس جمهور ابتدا با اشاره به رویكردهای اساسی دولت های نهم و دهم گفت: «گسترش روحیه كار و خدمتگزاری برای مردم، فروتنی در برابر مردم بویژه محرومان، كار و تلاش بی وقفه و مضاعف، گسترش عدالت و نهادینه كردن آن، حركت كردن در چارچوب آرمانهای انقلاب و خط امام و رهبری، و حمایت از ارزشهای اسلامی و انقلابی از رویكردهای اصلی دولت است كه تمام برنامه ریزیها براساس این جهت گیریها بوده و خواهد بود». 

رئیس جمهور به تشریح برنامه های دولت برای گسترش عدالت پرداخت و گفت: 73 سفر استانی، توزیع سهام عدالت، توزیع تسهیلات بانكی در رده های پایین جامعه، توزیع عادلانه منابع دولتی، خرید نقدی محصولات كشاورزی، گسترش قرض الحسنه، بهسازی و نوسازی مسكن و بافت روستایی، توسعه تأمین اجتماعی روستایی، كپرزدایی در كشور، گسترش شبكه گازرسانی، هدایت تسهیلات یارانه ای به سمت كشاورزی و مناطق محروم، افزایش خانه های بهداشت و اجرای طرح پزشك خانواده، باز كردن حلقه های مدیریتی از گروهها و جناحهای سیاسی به سوی متن مردم، و مبارزه با اشرافیت دولتی از جمله اقدامات دولت برای نهادینه كردن عدالت و تبدیل موضوع نوكری مردم و خدمت رسانی به یك فرهنگ، است. 
آقای احمدی نژاد سپس به برخی اقدامات دولت در بخشهای مختلف اشاره كرد و درخصوص حوزه اقتصادی افزود: «در این بخش اصلاحات ساختاری اقتصادی مبنای كارهای انجام شده بوده و بر همین اساس، بازار مسكن، طلا، ارز و خودرو كنترل و منابع به سمت بازار سرمایه هدایت شده است كه رشد شاخص بورس، نتیجه اجرای این سیاستها است».
 
رئیس جمهور طرح تحول اقتصادی را از جمله برنامه های اقتصادی برشمرد و گفت که طرح هدفمند كردن یارانه ها از بخشهای اصلی این تحول اقتصادی است كه زیرساخت های آن آماده شده و در آینده نزدیك بخشهای نهایی آن اجرایی خواهد شد.
 
آقای احمدی نژاد در ادامه به بیان برخی آمار و ارقام از اقدامات دولت در بخش اقتصاد پرداخت. 

توسعه صادرات: مجموعه صادرات غیرنفتی كشور از سال 84 تا سال 88، نود و شش میلیارد دلار بوده كه این رقم در حد فاصل سالهای 60 تا پایان 83، شصت میلیارد دلار بود. 
واردات: میانگین رشد واردات در سالهای اخیر 3/9 درصد بوده در حالیكه قبلا 25 درصد در هر سال بود. 
سرمایه گذاری خارجی: میزان جذب سرمایه گذاری خارجی3 میلیارد دلار است و ایران در رده ششم دنیا قرار گرفته است. 
اجرای اصل 44 و واگذاری ها: در طول دولتهای نهم و دهم، هفت هزار میلیارد تومان واگذاری انجام شده كه این عدد در حد فاصل سالهای 72 تا 83، سیصد میلیارد تومان بود. 

كنترل بازار و نظارت بر توزیع كالا، كاهش حجم دولت و افزایش خدمات دولت، انجام اصلاحات بانكی و بیمه ای، و تقویت ارزش پول ملی از دیگر مواردی بود كه رئیس جمهور در بخش اقتصادی به آنها اشاره كرد. 

آقای احمدی نژاد در گزارش خود، عدد و رقم های فعالیتهای دولت در بخشهای دیگر را نیز برشمرد و این آمارها را ارائه كرد:
 
- افزایش متوسط ساخت آزاد راه از 46 كیلومتر به 106 كیلومتر در سال 
- افزایش چهل درصدی حجم ترانزیت 
- 3 برابر شدن سرمایه گذاریها در بخش برق 
- افزایش كل سرمایه گذاری در بخش نفت از 6/39 میلیارد دلار در برنامه سوم به 5/88 میلیارد دلار در برنامه چهارم 
- افتتاح 10 طرح پتروشیمی در یك سال اخیر
- تأمین كل بنزین مورد نیاز كشور در داخل
- افزایش تولیدات كشاورزی از 87 میلیون تن به 107 میلیون تن 
- دو برابر شدن اشتغال در بخش كشاورزی 
- احداث 10 هزار دفتر ارتباطات روستایی 
- افزایش واگذاری تلفن همراه از 1/5 میلیون به 1/52 میلیون 
- كاهش دو هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانك مركزی 
- و كاهش نرخ بیكاری به 2/11 درصد 

رئیس جمهور تأسیس صندوق تأمین آتیه مهر امام رضا را یكی از كاملترین طرحهای دولت برای آتیه نسل آینده و موزون سازی رشد جمعیت دانست و گفت: «تأسیس صندوق ملی نوآوری و شكوفایی و آماده سازی طرح جدید نظام بانكی از دیگر اقدامات دولت است».
 
آقای احمدی نژاد، درخصوص اقدامات دولت در حوزه اطلاعات و امنیت، به تسلط خوب بر سرویس های اطلاعاتی بیگانه و تحركات دشمنان اشاره كرد و گفت: «در حوزه سیاست خارجی و در چارچوب حكمت، تدبیر و مصلحت، دولت رویكردی فعال داشته است و بر همین اساس رئیس جمهور به 81 كشور سفر انجام داده و هفتاد هیأت بین المللی نیز پذیرش شده است». 

رئیس جمهور با یادآوری نشست خلع سلاح هسته ای در تهران و حضور فعال ایران در نشست بازنگری ان پی تی در نیویورك، تأكید كرد: «دولت به پشتوانه مردم موفق شده است هیمنه سیاسی استكبار را با وجود تحریم ها و فشارهای سنگین سیاسی بشكند». 

بخش فرهنگ، حوزه دیگری بود كه رئیس جمهور به آن اشاره كرد و افزود: «تمركز اصلی در دولت دهم، بخش فرهنگ است و هدف گذاری هم گسترش نشاط و آرمانخواهی در حوزه فرهنگی، و احیاء انگیزه اسلامی و ایرانی در تولیدات فرهنگی است». 

آقای احمدی نژاد ایجاد فضای تفاهم و تعامل با قوای دیگر به ویژه مجلس، رعایت حداكثری قانون، و جذب حداكثری و حفظ فضای آزاد را از جهت گیری های اصلی دولت برشمرد و خاطرنشان كرد: «ما معتقدیم نظام ولایت و خط امام و رهبری، یك نظام جامع و مترقی است و دولت نیز در چارچوب اصول و با رویكرد حفظ وحدت و تعامل با سایر دستگاهها به دنبال انجام وظایف خود خواهد بود». 

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و حاضران روزه خود را به همراه رهبر معظم انقلاب اسلامی افطار كردند.


نوع مطلب : اخبار 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo